| AweSomee a întrebat:

.am cateva intrebari. am o prietena care mama ei a murit...intre timp la varsta de cativa ani...a infiat-o o alta familie. care mai mult i-a stricat viitorul. nu a lasat-o sa termine liceul. si acum este in alta tara. acum are 20 de ani. vreau sa o inscriu la liceu acum in iulie. dar as vrea sa stiu daca ar putea beneficia de ceva ajutor social sau altceva sau ajutor de liceu pana il termina. pana se angajeaza ..pentru ca singura..nu stiu ce sanse sunt ca sa poata pleca din familia aia. sau ce-as putea sa fac sau sa-i spun?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prietena ta este membra cu drepturi depline in familia adoptatoare, ca si cum ar fi fiica naturala si nu poate primi vreun ajutor social.
Fiind majora poate sa-si gaseasca un loc de munca si sa se inscrie la un liceu seral sau cu frecventa redusa. Si eu am terminat un liceu seral.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este majoră. Poate lua singură deciziile.Nu ştiu dacă poate lua ajutor social.Dar merită încercat! Felicitări pentru faptul că încerci să-i creezi un viitor mai bun prietenei tale! Ăsta da prieten!

| Aide a răspuns:

Daca este adoptata este ca si cum aceia sunt parintii ei naturali... au drepturi depline asupra ei. Nu stiu cat de usor iti va fi sa o desparti de acei parinti adoptivi

| SskorpyonN a răspuns:

Nu cred ca va beneficia de vreun ajutor social/.

| AweSomee explică:

Eu am apucat sa cunosc acesta familie si din cate am vazut..au fost mai mult pentru profit. a vrut doar ca sa aiba grija de ei la batranete..nimic mai mult..stiu ca va fi foarte greu dar nu poti trai o viata in mocirla. pai se va inscrie la un liceu cu frecventa redusa. ca a depasit varsta de 20 de ani ca sa se poata inscrie la zi. oricum nu-i problema asta. va fi greu daca familia ei nu va vrea sa o ajute macar sa isi termine liceul si apoi sa aiba viitorul ei.

| AweSomee explică:

Multumesc. stiu ca este majora si poate sa i-a ce decizie vrea. Fie ca stiu niste locuri de munca unde se poate angaja fara ca sa ii trebuiasca liceul si asa poate sa se descurce. dar ma gandeam ca poate exista o posibilitate mai usoara. M-am interesat de toate lucrurile dar de asta mai putin si voiam sa stiu mai multe. Mai astept si alte raspunsuri.

| AweSomee explică:

Pai si atata timp cat familia nu o ajuta si nu are nici un venit. nu ar trebui sa beneficieze de ceva? intreb si eu ca este prima oara cand ma confrunt cu astfel de probleme si vreau sa stiu mai multe...ma gandeam ca poate de la liceu sau alte locuri. multumesc oricum. o sa las postarea deschisa poate vine altcineva cu alte informatii. Multumesc oricum.

| Ionutz_Coman_1995 a răspuns:

De obicei asa se intampla inteleg situatia poate face cerere de ajutor social la primaria Judeteana si poate primi o suma nu foarte mare in jur de 150-300 lei lunar nu este foarte mare dar decat deloc asta e singurul sprijin sau poate face altfel sa se inscrie la o scoala unde sa fac ore sambata si duminica si sa dea si ea o suma la sfarsit de an si asta e si nu vreau sa aud comentari de la alti ca nu se face asa ceva in Romania