| ionescuana a întrebat:

Buna ziua!
Am doi copii.Primul este nascut in anul 2009, iar al doilea in anul 2010.
In acest an in luna martie indemnizatia primului copil nu o voi mai primi.
As dori sa imi raspundeti daca voi beneficia inca doi ani pentru cel de al doilea copil(in acest timp am primit doar indemnizatia primului copil si alocatiile amandurora).
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avand in vedere prevederile OUG 148/2005, art. 6, vei beneficia si pentru al doilea copil, pana se vor implini 2 ani de la data nasterii, de concediu in continuare si de aceeasi indemnizatie ca si pentru primul, nu se va schimba nimic. Noul act normativ privind concediul si indemnizatia, respectiv OUG nr. 111/2010, se aplica numai in cazul copiilor nascuti incepand cu 1. 01. 2011. Numai bine!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pune, te rog, intrebarea ta pe avocat.net, la forum.Acolo ti se va raspunde de catre cineva care stie mai bine.Eu asa procedez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Vei beneficia inca doi ani pentru cel de-al doilea copil! Cu Drag Daniel Petre

| florinflo a răspuns:

Da. vei primi 2 ani, 75% din salar sau minim 600 ron.bafta