| Slow08 a întrebat:

Buna Ziua.Am facut contestatie la decizia de concediere.La primul termen nu m-am prezentat am fost si plecat din tara si nu am avut nici avocat iar acum o sa ai mai am pe 31 un alt termen pentru administrarea probelor si sunt chemat la interagotoriu.Am apelat la un avocat si i-am dat inregistrile cum ca motivele sunt altele decat cele care le spune angajatorul in decizia de concediere am inregistrat cum ca ei m-au trimis acasa si ma obliga sa imi dau demisia si ca ei m-au concediat pe absente nemotivate si ca mi au interzis aceesul la servici.Iar martor a fost pus chiar directoarea pe care o am eu pe inregistrari adica sigur o sa depuna martuire mincinoasa ca doar nu o chemat-o degeaba.Ma intreb daca judecatorul nu mai e de acord cu proba mea daca nu am depus pana la primul termen.Dar administratrea probelor propuse nu inseamna ca si reclamantul mai poate sa depuna probe.Eu i-as face plangere penala la martor pentru martuire mincinoasa daca o sa pierd procesul din cauza ei.Sunt foarte nelinistit si stresat chiar daca am apelat la un avocat sa nu fie prea tarziu! Va rog sa imi spuneti ce parere aveti

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai avut absente nemotivate, atunci firma este indreptatit sa-ti desfaca contractul de munca, disciplinar.
Ei to-au dat si posibilitatea sa demisionezi (atunci nu era desfacere do contract disciplinar, ci doar la cererea ta), dar tu n-ai facut uz de aceasta posibilitate oferita.
Daca vei da firma in jusecata, atunci ai 99.99% sanse sa pierzi procesul.

| Slow08 explică (pentru Bula):

Am avut absente ca ei nu m-au mai primit la munca ca ei vroiau fortat sa imi dau demisia.Nu au voie sa te forteze sa iti dai demisia daca tu nu vrei.Trebuiau sa faca abatere disciplinara prima data nu sa te de a afara de pe o zi pe alta!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Administrarea probelor inseamna ca pot depune probe atat reclamantul, cat si paratul sau sa solicite depunerea probelor de catre cealalta parte, daca unul nu poate depune.
Daca situatia reala este cum ai prezentat-o tu vei castiga procesul.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Inteleg ca au ales o scurtatura. Probabil nu doreau sa le cauzezi daune. Probabil ti-au facut un bine, avand in vedere istoricul tau, dar nu-ti dai seama inca.
Tu insa iti mai doresti sa lucrezi in acel loc, in acel mediu, cu acei oameni?
Te consumi atata si bani pe proces ca sa ce?
Serios acum, canalizeaza-ti energia in alta directie. Ia-o ca pe un semn ca trebuie sa schimbi jobul si atitudinea.

Poti fi Adonis, daca iti vezi de treaba si numai de treaba ta, nu are nimeni nimic cu tine. Daca nu stiai inca, hartuirea sexuala la locul de munca a devenit motiv de concediere. O sa ai ocazia sa citesti asta in urmatorul contract de munca sau ROI (Regulament de Ordine Interioara)

| Slow08 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Ce hartuire sexuala visezi tu?!

| ioana748 a răspuns:

Avocatul te va ajuta si vei castiga procesul
Chiar dacă este martor mincinos, avocatul va sti ce intrebari sa puna ca sa il /o puna in dificultate.
Mult succes,

| eliancodrut a răspuns (pentru Slow08):

Nu o baga in seama. Ea este hartuita la minte de prostie.

| eliancodrut a răspuns:

Consulta-te cu avocatul. Noi, care nu cunosatem speta decat din ce ne spui, nu putem sa-ti dam lamuriri pertinente, care sa te ajute.