| Josseph a întrebat:

Buna ziua!

Am inteles faptul ca minorii cetateni romani, conform legii nr. 248 din 20 iulie 2005, nu pot calatori in strainatate decat insotiti. Ceea ce doresc eu sa aflu estre urmatorul lucru:
In cazul in care minorul este cetatean cipriot poate calatorii in strainatate(pe teritoriul UE) neinsotit, aratand doar buletinul, fara a mai fi nevoie de procura, legea mentionata anterior referindu-se la cetatenii romani?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Din cate stiu, atunci cand tranzitezi ori stationezi intr-o tara straina, respecti legislatia tarii respective.Personal consider ca minorul, calatorind pe teritoriul UE, ca cetatean strain, va fi supus aceleiasi legi ca orice cetatean UE.Si,in cazul unei incalcari a legii, neavand insotitor legal, cine ar raspunde pentru el? Iar autoritatile UE nu cred ca au obligatia sa cunoasca legislatia tuturor tarilor de care apartin turistii veniti pe teritoriul lor.Deci,bazandu-ma doar pe logica, cred ca nu poate circula neansotit.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa intrebi autoritatile cipriote, nu cred ca exista cineva pe TPU care cunoaste legea cipriota. Numai bine!

| TiffanyღBJ a răspuns:

Cred ca este la fel si pentru cetatenii ciprioti. Stiu sigur ca nu doar in Romania este legea asta

| Pimpux a răspuns:

Depinde de legea cipriota.