| zenlen a întrebat:

Buna ziua

Am luat niste produse in rate in valoare de 5000 RON de la Altex insa in ultimele 3 luni nu am putut plati ratele din cauza problemelor mele de sanatate. Intrebarea mea este ce se poate intampla daca nu mai pot plati? Primesc pensia prin posta si nu am cont in banca sau card bancar, imi pot opri din pensie intr-un fel?
Se poate ajunge la executare silita pentru suma asta?
Ce altceva se poate intampla?

Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate ajunge si la executare silita dar ar trebui sa incerci o rezolvare amiabila, respectiv prelungirea duratei de rambursare a creditului.
Conform Codului de procedura civila se poate popri si pensia, dar numai pana la o treime din cuantumul acesteia, citez:
"ART.729.Limitele urmăririi veniturilor băneşti
  (1) Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:
  a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;
  b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii."

regis
| regis a răspuns:

Cu siguranta se va ajunge la poprire pe pensie in prima faza, in limita a jumatate din cuantumul acesteia. Pentru a evita situatiile neplacute, trebuie sa faci ce nu ai facut acum trei luni: sa anunti banca si sa gasiti impreuna o modalitate de rezolvare.
Daca acum trei luni foarte probabil ai fi gasit intelegere si o amanare de plata, probabil acum nu vor mai fi la fel de binevoitori.