| AlinVip2011 a întrebat:

Buna ziua, am luat un automobil recent fiind weekend am facut vanzare cumparare urmand respectivul sa imi trimita actul de vanzare cumparare stampilat de primarie dar nu a mai raspuns la telefon am asigurare pe numele meu itp valabil dar masina este suspendata inmatricularea ce pot face in acest sens pentru ca persoana respectiva mia transmis ca aredatori si nu poate sa imi dea fiscal ( cum a suspendat inmatricularea neeliberand fiscal) ce pot face eu in momentul de fataCa nu pot circula nici pe numele lui daca e suspendata inmatricularea.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru transcrierea dreptului de proprietate n-ai nevoie de certificatul de atestare fiscala de la vanzator, acesta a fost inlocuit, inca de anul trecut, cu dovada de inregistrare de catre cumparator a masinii la compartimentul de impozite si taxe de la primaria de domiciliu a cumparatorului, in cazul expus la primaria de la domiciliul tau.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu are nevoie de atestare fiscala de la vanzator, dar dupa cum a zis si el are nevoie de contractul de v-c vizat de taxe si impozite ale vanzatorulu. Si cum respectivul are datorii nu ii vizeaza contracul in vederea radierii fiscale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

2 variante mari si late
-te oferi sa ii platesti datoria ca sa nu ramai cu o masina pe care nu o poti folosi
-il dai in judecata si ai multa rabdare.

| AlinVip2011 explică (pentru suntserios):

Deacord asa stiam si eu, nu imi explic cum a putut suspenda inmatricularea daca el nu a oferit act v-c fiscalizat, de regula stiam ca in momentul in care nu oferi fiscal masina va putea circula pe numele tau pana tu o scoti de la primarie prezetand act v-c