| Alexfk95 a întrebat:

Bună ziua! Am mare nevoie să îmi schimb certificatul de naștere (al meu fiind tipul acela vechi) Nu am nici o idee unde anume și cum trebuie să procedez. Mă poate ajuta cineva, vă rog? Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si certificatul de nastere vechi este la fel de valabil ca si cel nou, asa ca nu inteleg de ce vrei sa-l schimbi.
Poti obtine un certificat nou doar daca actualul l-ai pierdut, ti-a fost furat sau este distrus.
Se obtine de la compartimentul de stare civila a primariei care a eliberat certificatul actual (in localitatea unde nu exista serviciu de evidenta populatiei) sau la serviul de evidenta a populatiei daca exista un asemenea serviciu in localitatea respectiva.

| darrio2007 a răspuns:

Nu inteleg de ce vrei sa il schimbi daca este in stare acceptabila? Nu conteaza ca e vechi. Eu il am de 50 si ceva de ani.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

In tarile din UE se cere cel in format nou. Cer unele firme sau pentru obținerea de rezidenta fiscala

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Ok. Mersi. Nu stiam asta.

| Simpatic a răspuns:

Nu se schimba asa aiurea decat daca este pierdut sau deteriorat, cam asta este regula generala la toate actele care nu au perioada de valabilitate, in schimb cele care au perioada de valabilitate ar fi si dau 2 exemplu: CI (carte identitate) si permisul de conducere!