| CranteaAna a întrebat:

Am nevoie urgent de un răspuns. Lucrez la două firme diferite cu contract de 4 ore. Câte zile de concediu am dreptul la fiecare în parte?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai dreptul la jumatate din zilele de concediu cat ai avea dreptul daca ai lucra cu norma intreaga, in concret cate zile sunt prevazute in contractul individual de munca, dar nu mai putin de cate 10 zile de la fiecare loc de munca, avand in vedere ca durata minima prevazuta de Codul muncii este de 20 de zile lucratoare, citez:
„ART.144.(1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.
  ART.145.(1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2)Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte în contractul individual de muncă, cu respectarea legii şi a contractelor colective de muncă aplicabile.
(3)Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum şi zilele libere plătite stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual.
(4)La stabilirea duratei concediului de odihnă anual, perioadele de incapacitate temporară de muncă şi cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal şi concediului pentru îngrijirea copilului bolnav se consideră perioade de activitate prestată."

1 răspuns:
| DespinaPopescu a răspuns:

Bună! Dacă ești angajat pe un program part-time, atunci durata concediului de odihnă anual se acordă proporțional cu activitatea prestată într-un an calendarisitc, în funcție de numărul de zile lucrate și nu în funcție de numărul de ore lucrate. Astfel, dacă lucrezi pe un program de 4 ore, atunci vei beneficia de același număr de zile de odihnă cu angajatul care lucrează pe program full-time. Vezi aici mai multe info despre asta: https://cariera.ejobs.ro/concedii-concediu-de-odihna/.