| sintosmizo a întrebat:

Buna ziua, am o firma de livrare pe care am deschis-o acum aproximativ 4 luni.
Nu am niciun angajat în companie.
Doar eu, care lucrez în companie, livrez Bolt Food la mașina mea.
Doresc să angajez un străin (în afara Uniunii Europene)
Avocatul mi-a spus că firma mea trebuie să fie înființată de un an (voi aștepta un an).
Intrebarea este: Sunt prieteni care mi-au spus ca pentru a angaja un strain trebuie mai intai sa ai doi angajati romani in firma, vreau sa ma intreb, este adevarat sau nu?

2 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Https://mmuncii.ro/......munca/3829
Nu vad nicăieri conditia cu doi angajați.

| sintosmizo explică (pentru ioana748):

Mersi dar
Nici legea așteptării unui an de la înființarea firmei tale nu există nicăieri, dar avocatul a confirmat-o.
De aceea caut oameni cu experienta in aceasta pentru a vedea ce cred