| Anonimms128 a întrebat:

Buna ziua! Am o intrebare, Am 14 ani impliniti in decembrie. Nu am facut buletinul, parintii mei sunt divortati (Tatal e trecut in certificat). Poate veni el cu mine sa-mi fac buletinul? Stie cineva? Am nevoie urgenta de buletin si nu stiu daca tatal poate veni cu mine si cu bunicii sa-mi faca buletinul, rog doar cei care stiu sigur sa-mi raspunda, Dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate merge cu tine proprietarul locuintei in care stai, aceasta pentru a semna de luarea ta in spatiu.

| Anonimms128 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult, Cineva mi-a zis ca trebuie sa vina mama si de asta am intrebat (Ea fiind in alta țara)Sigur nu venea, Ai funda!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, unul din parinti poate veni cu tine sa-ti faci buletin, in principiu cel care te ia in spatiu lui/ei de locuit, cu actul d epropietate allocuintei, sau cu contractul de inchiriere.

| Anonimms128 explică (pentru Violleta2022):

Avem proprietatea privata dar cineva a zis ca trebuie sa vina mama mea cu mine (Port numele ei)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimms128):

Nu cineva a zis ci LEGEA cere asta.
Toti oamenii care au casa lor au propietatea privata, dar legea spune clar ca trebuie sa vina la Buletin cu minorul, parintele care este propietarul acelei case, ca sa declare ca te ia in spatiul de locuit, la adresa respectiva.

| ioana748 a răspuns:

Daca stai la bunici, merg doar acestia cu tine, daca dansii sunt proprietarii casei.
Nu este nevoie de tata.