| piftela69 a întrebat:

Buna ziua, am o intrebare legata de o mostenire.
Asta este arborele genealogic al familiei

Angela și Costica(strabunicii mei) >—Ghița și Tanța(bunica mea)(decedati)

1Tanța(decedata) >-Tatal meu >(decedat)-Eu
2Ghița(decedat) >-10 copii

Singurii in viata sunt ei 10 si eu
Succesiunea pe pamanturi nu a fost facuta, la primarie pamanturile sunt pe numele strabunicilor mei.

Eu de 10 ani nu am beneficiat de pamanturi,eu sustinand ca pamanturile sunt ale lor pentru ca sunt multi in familie.

Am inteles ca jumatate din pamanturi ar trebui sa fie ale mele si jumatate ale lor, dar alte persoane sustin ca toate pamanturile se impart la cei 11 urmasi, eu 1 si 10 ei pentru ca nu au fost facute succesiunile.

Care varianta este adevarata?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca mai traieste bunicul tau si mama ta.
Varianta adevarata, in cazul expus, este ca mostenirea dupa strabunicii tai se face pe tulpini, respectiv primii mostenitori sunt Ghita si Tanta.
Asa fiind, daca nu mai traieste nimeni din familia ta, respectiv bunicul tau (sotul Tantei) si mama ta iti revine tie jumatate din averea strabunicilor.

1 răspuns: