| AndreeaBadicu a întrebat:

Buna ziua,
Am o intrebare legata de provident. Tata a facut un imprumut la provident anul acesta, luna ianuarie. Intre timp, tata a suferit mai multe avc uri si este in stare grava in spital cu dosar de handicap. Nu a mai platit providentul, nici nu a mai fost capabil. Eu nu am stiut de providentul lui, pana au inceput sa-l sune.
Mi-au spus ca ii va pune poprire pe pensie! Este normal in cazul lui? Pot face ceva? Are foarte multe datorii..nu le pot acchita pe toate.
Multumesc frumos.

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Da. În final se va ajunge la asta. Nu sunt sigur dar ca să poată pune sechestru trebuie o hotărâre judecătorească.

| johnnny123 a răspuns:

Din păcate pe Provident nu interesează starea sănătății tatălui tău. Ei vor să-și recupereze banii și vor face toate demersurile în acest sens. Deci da, este foarte posibil să-l dea în judecată și să se ajungă la poprire.

| dusmanul86 a răspuns:

Din pacate in caz de boala nici o banca nu sterge ratele. iti recomand sa te duci la o banca si sa faci refinantare cu care sa aduni toate creditele daca mai are in afara de cel de la provident.
musai sa scapi de provident deoarece dobanzile sunt foarte mari.
sper ca tatatl tau sa mai poate face refinantare si ca nu este inca in baza de date a restantierilor.