| Bcgeorgiana a întrebat:

Buna ziua!
Am o ruda in Siria intolat in armata. I s-a terminat misiunea si spune ca nu poate accesa nici-un card ca sa poata pleca de acolo si sa isi cumpere bilet de avion. Ambasada de acolo nu il poate ajuta? Ce ar trebui sa faca? Cand pleaca in misiune si vine de acolo, are bilet de avion dus-intors sau trebuie sa plateasca el biletele? Multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu Ambasada Romaniei, chiar daca este cetatean roman, rebuie sa-l ajute ci unitatea cu care a fost in misiune, ca nu cred ca s-a dus singur acolo.
Exceptie ar fi daca misiunea a fost la Ambasada.
In ambele cazuri nu trebuie sa cumpere si plateasca personal biletul de intoarcere ci trebuie sa-l cumpere unitatea sau Ambasada, dupa caz.