| breazusebastian12398 a întrebat:

Buna ziua, am o situatie delicata, recent tatal meu a decedat, eu sunt baiatul acestuia, mai am un frate si pe mama, mama noastra era casatorita cu tata, intrebarea este urmatoarea, daca pamantul pe care este construita casa este pe numele strabunicului meu, adica bunicul tatalui meu, si casa este pe numele tatalui meu, parintii acestuia au drepat la proprietate, ne pot da afara din casa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus se vor face mosteniti diferite asupra terenului si casei.
La teren sunt mostenitori primari tatal tau si fratii/surorile acestuia, daca are si daca acestia nu renunta.
Dupa aceea, partea ce revine tatalui din teren (intreaga sau o cota-parte, in functie de mostenitori) si casa constituie masa succesorala ramasa dupa el si mostenitori sunteti tu, fratele tau si mama ta, voi inlaturati pe celelalte rude de la mostenire, asa ca nu va pot da afara din casa, deoarece veti fi proprietari asupra intregii case si o parte sau intregul teren, asa cum am aratat mai sus.
Sigur ca puteti cumparav restul de teren, daca va intelegeti cu ceilalti mostenitori, daca mai sunt si au acceptat mostenirea dupa strabunicul si bunicul vostru.

| breazusebastian12398 explică (pentru Ioandelasal):

Legat de acel act de proprietate, noi detinem autorizatie de constructie/desfiintare dupa ce in zona noastra a avut loc o inundatie, si atunci au fost alocate materiale de constructie gospodariilor afectate, acesta este pe numele tataului meu.
Si in titlu de proprietate este trecut strabunicul, bunicul tatalui nostru

| breazusebastian12398 explică (pentru breazusebastian12398):

Titlu de proprietate pe teren este strabunicul si autorizatia este pe numele tatalui meu, sa fiu mai explicit

| Ioandelasal a răspuns (pentru breazusebastian12398):

Exact ce spui in cele 2 precizari am luat in considerare cand ti-am dat raspunsul.
In orice caz mergeti la un notar public din circumscriptia judecatoriei ultimului domiciliu al tatalui, cu actele pe care le detineti si solicitati deschiderea procedurii succesorale.
Acesta va va lamuri cum se face, de ce acte aveti nevoie, cat va costa si va stabili o zi pentru dezbaterea succesiunii.

4 răspunsuri:
| eliancodrut a răspuns:

Ioandelasal v-a explicat cum sta cu terenul si casa.
Doar trei precizari:
1. Terenul pe care este construita casa apartine acestui imobil - deci proprietarului casei - pana ce casa va disparea. Acum depinde cat teren este in jurul casei, daca se poate impartii, tinand cont ca fiecarei locuinte i este necesara o suprafata utila.
2. Daca la construirea actualei case s-au folosit materiale de constructii de la vechea casa, rudele cu drept de mostenire dupa bunic si strabunic pot cere despagubiri, dar m-as mira sa o faca, deoarece sunt necesare expertize, care costa.
3. Din casa nu va poate scoate nimeni.