| Bdggwgcdacwhbegysgvg a întrebat:

Bună ziua, am o situație la care mă poate ajuta cineva cu experientă: eu fiind angajat cu normă întreagă, contract nedeterminat, pot să iau ca și coasigurator pe mama mea, pentru o problemă medicală? Și cum se procedează în acest caz?
Mulțumesc anticipat

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, daca esti angajat cu contract individual de munca esti deja asigurat.
Doar daca n-ai fi angajat ai putea fi coasigurat de mama ta, bineinteles daca ea este asigurata.

| gabicoo a răspuns:

Dacă are un venit: salariu, pensie - DA!

| ioana748 a răspuns:

Da o poti lua ca si coasigurat pe mama ta.

| eliancodrut a răspuns:

Ced ca nu te exprimi corect.
Cred ca te referi sa o iei pe mama ta ca persoana coasigurata.

| dusmanul86 a răspuns:

Buna seara!
Daca mama dumneavoastră nu are venit si nu este asigurată o puteți lua că și coasigurat.
Primul pas este sa mergeti cu dânsa la un notar.
Apoi scoateti de la primarie cum ca nu aveti pamant.
Va duceți la ANAF si luati adeverință cum ca nu are venit.
Cu toate hârtiile de mai sus va duceti la locul de munca.
Eu asa procedez cu mama. O am pe asigurarea mea de 14 ani.