| Ioan988wk a întrebat:

Buna ziua, am primit amenda acum 1 luna pentru rovinieta si abia azi mi-a ajuns prin posta mai sunt valabile acele 15 zile in care pit plati doar jumatate sau trebuie sa platesc amend intreaga

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, ai 15 zile de când intri in posesia ei.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OG 2/2001, privind regimul general al contraventiilor, termenul curge de la data inmanarii sau primirii procesului-verbal de contraventie, citez:
"ART. 28.
(1)Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal."
Nu scrie asta in procesul-verbal de contraventie primit?

| RovinietaDotOnline a răspuns:

Pastreaza plicul ce contine data postei - acela e momentul comunicarii. Daca esti in acel termen de 15 zile poti achita jumatate din amenda.

Data de pe plic este dovada ta.

"...de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal"

Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal.