| adriandinu85 a întrebat:

Bună ziua! Am propire totală pe cardul de salariu, deci nu pot scoate nici un leu (drepturile salariale sunt livrate prin banca OTP Bank) cum pot contesta și anula o executare silită și unde? Ar trebui să discut cu banca prima oară sau să aflu la ce judecătorie (instanță) trebuie să mă duc, executorul judecătoresc având sediul și punctul de lucru în orașul Ploiești, dar eu locuiesc în Jud Buzău. Nu am primit somație de plată înainte (posibil un credit printr-un IFN făcut cu ani în urmă și la care a mai ceva de achitat) am văzut pe mesajul băncii la propire, că executorul este de unde am specificat mai sus. Rog frumos să fiu îndrumat pentru pașii necesari ce trebuie să-i fac în soluționarea acestei situații. Vă mulțumesc din suflet anticipat tuturor care mă ajutați!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru o singura datorie banca nici executorul judecatoresc si nici banca n-au dreptul sa-ti retina mai mult de 1/3 din salariul net. Doar pentru obligatia de intretinere sau pentru mai multe datorii se poate popri 1/2 din salariul net.
In primul rand vorbeste cu banca ta si spune-le sa citeasca prevederile Codului de procedura civila, citez:
"ART.729.Limitele urmăririi veniturilor băneşti
  (1) Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:
  a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;
b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii."
Doar daca nu rezolvi cu banca poti face contestatie la executarea silita prin poprire la judecatorie.

| ValentinMihai78 a răspuns:

În primul rând pomeniți de un IFN. În al doilea rând spuneți că nu ați primit somații. Înseamnă că ați premeditat totul, ați schimbat numărul de telefon dat la împrumutul de la IFN, adresa schimbată. Eu când am rămas cu restanțe de plătit, săptămânal eram sunat pentru amânare, plată eșalonată a ratei, plus plic acasă de la firma de recuperare creanțe unde am negociat etc. Ca să ajungi în situația în care te afli aici, a trebuit să premeditezi o situație de a dispărea. E în epoca informațională e imposibil. Dacă ai schimbat adresa, e posibil ca la vechea adresă să fi ajuns multe plicuri și tare mi-e teamă că, dacă ai avut o altă adresă, să fi primit acolo și citații de la tribunal.