| FloreaElenaBianca a întrebat:

Buna ziua. Am și eu două întrebări legate de demisie.
1. Cum să calculez câți bani o sa am de primit?
Eu primeac salariul pe 15 și 30 ale lunii. M-am angajat pe 3 iunie, și am luat primii bani pe 15 iulie. Voi demisiona pe 17 august. Nu am înțeles deloc care e faza cu avansul și lichidarea.
2. Este legal să mă oblige sa stau in preaviz?
Lucrez practic de 2 luni. Contractul e pe perioadă nedeterminată, proba 90 zile, 20 zile preaviz, dar am citit ca nu mă pot obliga in situația dată să stau preavizul, deși așa s-a întâmplat.
Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1. In 15 iulie ai luat salariul pe luna iunie iar in 15 august vei primi salariul pe luna iulie.
Pentru a calcula cati bani mai trebuie sa primesti pe timpul lucrat in august, pana la demisie, inmultesrti salariul orar cu orele lucrate in august.
2.In 19 august vei fi inca in perioada de proba si poti sa-ti dai demisia cu o simpla notificare, fara a o motiva si nu trebuie sa respecti perioada de preaviz, avand in vedere prevederile Codului muncii, republicat în 2011, citez:
„ART.31. (1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 120 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.
(2)Verificarea aptitudinilor profesionale la încadrarea persoanelor cu handicap se realizează exclusiv prin modalitatea perioadei de probă de maximum 30 de zile calendaristice.
(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia."