| ruxandracollo a întrebat:

Buna ziua am si eu niste amenzi contraventionale si as vrea sa stiu daca din 2016 scad ( adica nu mai trebuie sa le platesc)

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar nu vad de ce nu ar trebui sa le mai platesti? Ba din contra ele se afla la finante pe numele tau si se poate ajunge si la executare silita

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu le platesti vor fi trimise la compartimentul de impozite si taxe de la primaria domiciliului tau si se va incerca executarea silita.
Daca nu te pot executa silit, din cauza ca n-ai salariu, conturi in banci sau bunuri mobile executabile silit, vor sesiza instanta de judecata pentru transformarea amenzilor in ore de munca in folosul comunitatii, pentru fiecare amenda poti fi obligat pana la 50 de ore munca.
Se scad doar cele din 2010 sau mai vechi, termenul de prescriptie pentru amenzile trimise spre executare este de 5 ani.

| ruxandracollo explică:

A anuntat la tv ca intra o lege din 2016 pentruamenzi din asta am intrebat