| brunetamea a întrebat:

am si eu o intrebare:am fost ieri la notar sa intreb cat m costa succesiunea iar acesta mi-a zis ca pe langa succesiune mai trebuie sa fac si cartea funciara si actul de vanzare-cumparare.fiecare fiind cam 10 mil, intrebarea mea este dc atunci cand se face succesiunea nu se face si actul de vanzare? notarul mi-a zis ca peste o luna trebuie sa se faca actulde vanzare, mi-a zis asa ca sa mai faca niste bani in plus sau asa se face? multumesc

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti foarte confuza, succesiunea este o procedura iar contractul de vanzare cumparare este altceva. Procedura succesorala se finalizeaza cu un certificat de mostenitor, in care sunt indicate bunurile din masa succesorala si cota parte din ele ce revine fiecaruia, in functie de numarul mostenitorilor si rudenia cu defunctul. In baza certificatului de mostenitor dreptul de proprietate asupra bunurilor imobile(terenuri si constructii) se intabuleaza in cartea funciara pe numele mostenitorilor. Contractul de vanzare-cumparare asupra imobilelor este un act autentic in baza caruia proprietarul unui imobil transmite proprietatea acestuia catre vanzator in schimbul pretului. Si acest act se intabuleaza in CF. Fiind separate este si normal sa fie taxate separat, mai ales ca si onorariul pentru procedura succesorala este ceva mai mic decat pentru vanzare-cumparare. De asemenea pentru procedura succesorala se lucreaza cu extras CF de informare iar la vanzare-cumparare cu extras CF pentru autentificare, care este cerut numai de notar si eliberat pe numele acestuia, CF fiind blocata timp de 5 zile, cat este valabil acest CF. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am vazut explicatia si revin. Daca mama si fratii iti cedeaza partea lor de mostenire atunci nu mai trebuie sa faci vanzare-cumparare. In functie de cat timp a trecut de la decesul tatalui (sub 6 luni ori peste 6 luni) trebuie ca mama si fratii sa dea declaratii de renuntare la succesiune ori de neacceptare a succesiunii si atunci tu ramai singura mostenitoare. Notarul trebuie sa tina seama de vointa voastra, nu poate impune altceva. Spune-i ca, daca nu face cum este legal, o sa apelati la alt notar din circumscriptia judecatoriei de ultim domiciliu al defunctului, este competent oricare. Ii mai poti spune ca ai vorbit cu un jurist si asa ti-a spus. Succes si numai bine!

| visatorul78 a răspuns:

Am si eu o intrebare. Act de succesiune+carte funciara= asa trebuie sa fie. Contract de vanzare-cumparare+carte funciara=asa trebuie sa fie.
Prin succesiune mostenesti. Prin act de vanzare cumparare cumperi. Tu ce faci, mostenesti sau cumperi?

| visatorul78 a răspuns:

Fa exact asa cum ti-a spus ioandelasal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am trecut recent prin situatia asta,acel notar este cel putin timpit, avar sa ia bani. daca pina acum nu a existat un act de vinz-cump..., succesiunea nu are nici o legatura cu restul.de la milioane bune, eu am dat fix 800mii. daca frati,surori etc,semneaza,notarul este obligat legal sa incheie actele necesare,repet,nu au nici o legatura,cf si cvcp cu succesiunea,daca chiar ai probleme, intra pe id-ul meu, nu e NOTAR ci SARLATAN.

| brunetamea explică:

Pai mostenesc partea dupa tatal meu decedat si fratii si mama mea imi cedeaza partile lor,

| brunetamea explică:

Eu mostenesc partea dupa tatal meu decedat, iar mama si fratii mei imi cedeaza partilor lor, multumesc

| brunetamea explică:

I-am spus notarului ca fratii mei imi CEDEAZA partile lor, nu mi le vand, atunci de ce mi-a zis ca trebuie sa fac act de vanzare cumparare?

| brunetamea explică:

Multumesc pentru raspunsuri, asa o sa ii zic si sa vedem ce o sa zica, o zi buna