| Angelsergiuboy a întrebat:

Buna ziua am si eu o intrebare, aveam nevoie de o adeverinta pentru grupa de munca si arhiva a fost mutata la Arad si le-am trimis poze cu cererea / buletinul / si poze de pe cartea de munca.
iar ca raspuns am primit acest email.

Bună ziua,
Am primit și listat documentele, pentru < REDACTAT > am redactat numele meu.

Tariful pentru adeverinţa solicitată pentru perioada de aproximativ 12 ani este 700 lei.

Pentru prelucrarea în arhivă este necesară achitarea a jumătate/o parte din preţul total, adică 350 lei; Dacă este posibil trimiteţi confirmarea plăţii și specificați în ordinul de plată : avans plata adeverinta - societatea si numele persoanei.

Perioada de soluționare pentru adeverințe este de aproximativ 1-2 luni.

Plata se face în contul de mai jos:

Depozitar Infoarhive

ALPHA BANK

RO24BUCU1011215949357RON

Vă mulțumesc,

Arhivist - Burtea Mihnea.

imi spune sa ii trimit ceva bani in cont pentru o asemenea adeverinta. o ruda a scos o adeverinta acum ani de zile fara sa fie aceste costuri.

Este o tentativa de Scam sau chiar sunt costuri atat de mari pentru o adeverinta?

nu stiu cine este acest individ.

dar din acest email cum solicita bani pentru ami da o simpla adeverinta pe de care am nevoie pentru dosarul de pensionare, numi inspira incredere deloc.

cineva ma poate ajuta cu informatii? ce as putea sa fac sa obtin adeverinta?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Urca te in tren sau in avion si mergi la Arad este simplu si iti iei pe loc ceea ce ai nevoie, cartea de munca numai exista demult in format fizic toate sau digitalizat sau asa ar trebui sa fie.

| Violleta2022 a răspuns:

Este scam, fiindca cere banii sa-i fie trimis unui anume persoane, pe cand in realitate sumele pentru diverse servicii trebueisc platite Arhivei, sau statului, nu unei persoane fizice.