| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna ziua! Am si eu o intrebare daca imi permiteti. Am un prieten care trebuie sa plece in strainatate la munca si are nevoie sa isi faca buletinul luna viitoare deoarece momentan are buletin provizoriu iar cu acela nu poate pleca din tara. Sunt dispus sa il ajut cu o suma de bani respectiv 200 de euro daca cineva dintre voi il poate ajuta cu problema aceasta. Astept raspunsurile voastre. Stima

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu ce sa il ajutam?
Sa mearga la evidentat populatiei si sa isi faca buletinul.

| StefanescuDaniel explică (pentru suntserios):

Are buletin din acela provizoriu din hartie care trebuie schimbat in fiecare an, dar nu poate trece vama cu el ca sa se poata intoarce la munca in strainatate. Si am zis ca il ajut eu cu niste bani daca gaseste pe cineva sa il ia in spatiu si sa ii faca buletin ofer 200 de euro sau 1000 de ron

| suntserios a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Da tu de ce nu îl iei in spatiu?

Soluție mai simpla, sa își facă direct pașaport.

| StefanescuDaniel explică (pentru suntserios):

Eu am problemele mele, il ajut doar cu banii fiind prietenul meu din copilarie

| suntserios a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Sa isi faca direct pasaport si gata

| eliancodrut a răspuns:

Tu stii ce consecinte are luarea in spatiu? Persoana luata in spatiu isi stabileste acolo domiciliul. Ulerior nu-l poti scoate din spatiu, daca el nu vrea sa plece, decat cu hotarare judecatorasca. El are dreptul sa intre in locuinta si sa locuiasca acolo. Cine crezi ca este prostul acela care sa ia un strain in spatiu si apoi sa suporte consecintele.
Ti-o spun din experienta pe care am avut-o intr-o cauza.

| StefanescuDaniel explică (pentru eliancodrut):

Salut Codrut! Stiam din ce am vazut in niste emisiuni din America de aceasta problema dar credeam ca aceasta lege se aplica doar la ei la americani nu am stiut ca se aplica si la noi in Romania. Si eu am patit-o mai demult in urma cu cateva luni cu un prieten, am scris despre problema care am avut-o si aici pe TPU. Am un prieten care imi era si inca il mai consider ca un frate si spun ca inca il mai consider fiindca a inteles situatia pana la urma care era in felul urmator : L-am lasat sa stea foarte multi ani la mine in casa pe gratis cat eu singur si eu cu sotia mea am fost plecati la munca in alte orase din Romania si in alte tari, iar el la mine acasa dupa ce si-a gasit loc de munca a inceput sa faca renovari si sa construiasca sa faca reparatii fara voia mea, si-a facut si o familie (iubita+copil) si cand voiam eu cu sotia mea dupa peste 10 ani sa venim inapoi el nu vroia sa plece. Si a dat-o in diverse ca el a bagat acolo bani si ca nu am dreptul sa il scot afara i-am explicat in fel si chip ca nu conteaza, am venit si cu niste persoane din instanta un fel de inspectori si executori judecatoresti, i-au explicat frumos ca nu conteaza ce a facut acolo pe proprietatea mea si ca in atatia ani cat l-am lasat eu pe gratis sa stea la mine ar fi platit aproximativ 50 de mii de euro chirie in alta parte, a inteles si-au strans ce au avut de strans si au plecat. Si de asta am ramas prieten cu el fiindca a inteles situatia pana la urma urmei si l-am inteles ca era nervos din cauza ca trebuia sa plece sa isi gaseasca in alta parte locuinta unde sa stea cu familia lui. Si acum suntem cu totii bine multumim Lui Dumnezeu

| eliancodrut a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Nu stiu daca ai avut vreun document incheiat cu prietenul tau, dar cedca nu. In acest fel pentru tine a fost sau era mai usor sa-l scoti din casa fara hotarare judecatoreasca, deoarece nu ave domiciliul stabilit la adresa ta. Sau il avea?
Dar daca avea stabilit domiciliul la tine putea-l sa-l scoti si sa-i desfiintezi domiciliul de la tine doar pe doua cai:
1. Prin vointa lui, dar si atunci numai daca putea sa-si stabileasca domiciliul la alta adresa. Pana la stabilirea unui nou domiciliu, el ramanea cu domiciliul la adresa ta. Asa e legea.
2. Prin hotarare judecatoreasca il scoteai din locuinta, dar ramanea cu domiciliul la tine.
Daca avea doar resedinta stabilita la adresa ta, asta poate inceta oricand la cererea ta sau a lui.
Cat priveste cheltuielile facute de el, problema este complicate: chiar daca nu avea domiciliul acolo, dar prin faptul ca a locuit acolo (intelegere tacita) era obligat sa faca lucrari curente de intretinere, Alte lucrari trebuiau facute cu acordul tau. Pana la urma putea sa recurga la instanta si expertiza. Cheltuieli mari, beneficia putine. Nu ti-as dori sa ai asemenea litigii, care pot dura si peste 10 ani.
In orice caz: chiar daca ar fi avut domiciliul la tine, proprietatea este a ta si poti dispune cum doresti de ea.

| StefanescuDaniel explică (pentru eliancodrut):

Buna ziua. Va rog frumos sa ma scuzati ca va raspund doar acum dar nu am mai intrat de multa vreme pe TPU. Problema s-a rezolvat, am vorbit frumos intr-o zi dupa ce a venit o cunostinta de la tribunal cu niste domni executori judecatoresti de meserie parca si au vorbit si ei cu el, apoi seara am mai stat de vorba i-am explicat inca o data pas cu pas ce s-ar intampla daca s-ar incapatana sa faca tot cum vrea el si a inteles pana la urma. Si-a strans toate lucrurile, si-au inchiriat in alta parte locuinta si a plecat. Deasemenea a lasat si totul asa, nu mi-a mai cerut niciun ban fiindca renovarea partiala care a facut-o nu a facut-o la rugamintea mea si a inteles ca oricum trebuia sa imi ceara permisiunea lucru care nu l-a facut la vremea respectiva si ca mult mai mult l-ar fi costat chiria daca i-as fi cerut chirie atatia ani va dati seama. Si am ramas prieteni in continuare, acum si-a mai revenit si el, s-a pus inapoi pe picioare din cate am inteles dar a avut si probleme. I-a murit socrul, iar a plecat femeia lui de langa el cu tot cu copil, iar se intoarce inapoi si iar pleaca si tot asa in eterna lor cearta il innebuneste de cap acea femeie dupa ce ca i-au murit si cele doua surori mai demult si de mama lui nu mai da de cand a plecat in Germania in urma cu multi ani sau unde a plecat...

| ninuku a răspuns:

De ce nu -l iei tu in spatiu ca spui ca e prietenul tau, crezi ca o persoana necunoscuta o sa ia in spatiu pe cineva necunoscut care pleaca in strainatate, pe langa ca trebuie trecut la intretinere si o sa trebuiasca sa plateasca pentru el, de unde stiu eu cu ce o sa se ocupe in strainatate, poate se ocupa cu alte lucruri si se trazesca cu cine stie ce amenzi, deoarece amenzile vin pe adresa din buletin, iti garantez ca nimeni nu o sa faca asa ceva.

| StefanescuDaniel explică (pentru ninuku):

Este la locul lui prietenul meu, va garantez eu cu mana pe inima. Si nu a avut o viata usoara, a muncit pentru tot ce are clipa de clipa si ca sa se descurce. Iar amenzi pe ce sa ia? Fiindca carnet de soferi nu are, iar cand e in strainatate de la munca pana la locul unde e cazat merge 400-500 de metri pe jos. Si ca sa nu mai intindem discutia asta eu atat am de spus : Daca se ofera cineva sa il ajute eu ofer 200 de euro sau 1000 de ron atat am de spus si anuntati-ma, daca nu nu

| ninuku a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Nu am zis asta in bataie de joc sau altceva am zis doar ca sunt sanse foarte mici sa-l ia cineva in spatiu, si de aia am spus ca cel mai bine ar fi sa-l iei tu sau cineva apropiat.

| StefanescuDaniel explică (pentru ninuku):

Eu nu pot deoarece casa unde locuiesc acum nu este a mea, iar cu cea care va fi a mea sunt in proces deocamdata asta e problema ca l-as fi ajutat din prima iti dai seama. Stiu ca nu ai spus in bataie de joc dar asta e situatia. Iar despre subiectul cu procesul meu m-am sfatuit inainte foarte mult luni de zile cu lumea de aici de pe TPU, pana am ajuns in faza in care sunt. Avocati, notari, depus acte, luat acte. La Camera de notari publici la fostul notariat de stat dupa certificatul de mostenitor vai vai vai cat a fost de umblat. Iar acum tot se amana procesul din cauza neprezentarii persoanei din familia mea cu care sunt in proces cu toate ca sta in acelasi oras cu mine respectiv in TM