| Laura6899gg a întrebat:

Bună ziua. Am si eu o intrebare, în data de 30.11. 2023 am fost sa predau permisul acesta fiind suspendat din cauza a acumulării a 15 de penalizare. Permisul a fost predat în acele 5 zile recomandate pentru a evita suspendarea cu încă 30 de zile. întrebarea mea e, îl pot ridica tot pe 30 luna aceasta s au trebuie să aștept până anul viitor să l pot ridica?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului rutier suspendarea exercitării dreptului de a conduce vehicule (nu a permisului de conducere) operează începând cu ziua imediat următoare predării permisului de conducere, asa ca in cazul tau suspendarea a inceput cu 1 decembrie si se implineste pe 30 decembrie si vei putea sa obtii permisul incepand cu 31 decembrie.
Fiindca 31 decembrie este duminica iar zilele de 1 si 2 ianuarie sunt sarbatori legale vei putea obtine permisul abia pe 3 ianuarie.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil pe 3 ianuarie cand e iar zi de lucru.