| mamaieee a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru voi: Este Presedintele Romaniei ( Traian Basescu ) Seful Statului? Si daca da, Seful Statului nu este acelasi lucru cu Seful de Stat?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

" Reglementarea Constituţională prevede că Preşedintele României
reprezintă statul român şi este garantul independenţei naţionale, al
unităţii şi integrităţii teritoriale a ţării. De asemenea prevede că
Preşedintele României veghează la respectarea Constituţiei şi la buna
funcţionare a autorităţilor publice. În acest scop, Preşedintele României
exercită funcţia de mediere între puterile statului, precum şi între stat şi
societate.
Preşedintele României apare astfel într-o triplă ipostază:
-
şef al statului,
-
şef al executivului
-
mediator între puterile statului.
Preşedintele îndeplineşte
trei funcţii fundamentale
:

funcţia de reprezentare,

funcţia de apărare sau garantare a unor valori
fundamentale ale poporului român

funcţia de mediere sau de arbitraj. "

| Ioandelasal a răspuns (pentru Arthur):

Corect, cu exceptia faptului ca nu este sef al executivului (la fel ca presedintele SUA), la noi sef al executivului este primul ministru. Numai bine!

| Arthur a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mulţumesc pentru corecţie, mi-a scăpat acest aspect esenţial.
Mai adaug că :

Preşedintele României îndeplineşte şi următoarele atribuţii:
a) conferă decoraţii şi titluri de onoare;
b) acordă gradele de mareşal, de general şi de amiral;
c) numeşte în funcţii publice, în condiţiile prevăzute de lege;
d) acordă graţierea individuală.
( Art. 94 - Constitutia Romaniei)