| PaulaLarisa a întrebat:

Bună ziua! Am și eu o mică mare întrebare. Dacă cineva a mai avut de aface cu Agenția Prestige Models. Acum o lună, am sunat și o doamna mi-a trimis un link cu un contract în valoare de 60 de euro, mi-a spus sa dau pe el și sa îl completez cu date personale si numele părintelui, și asa am și făcut, iar după câteva zile am primit un email cu faptul ca sunt obligata sa plătesc suma de 60 de euro fiindcă au trecut 14 zile de când am dat datele personale. Dânșii ma amenință cu faptul ca ma dau în judecată și cu avocații firmei respective. A mai avut cineva aceasta problemă? Eu chiar credeam ca e o firma cu intenții serioase, dar acum mi-am schimbat părerea.

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Astea sunt „țepe"vechi. Cum oare ai picat si tu in plasă?

| sierra1 a răspuns:

Poate firma e foarte serioasă dar TU ai citit atent contractul

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da-ne si noua un link cu contractul ala. Ce e stipulat in el?

| LarisaPaula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ca tutorele sa obliga la plata unei taxe la X zile după ce a semnat contractul. Însă eu am semnat, nu mama. Iar acum ma amenință cu avocații, dacă nu le plătesc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LarisaPaula):

Pai nu le plati nimic, da-i draq. Nici o firma serioasa nu se complica cu avocati pentru 60 EUR. Asta e escrocherie pe fata. Ameninta-i si tu cu politia. Zi-le ca prin faptul ca au acceptat aia semnata de tine sunt complici la fals/uz de fals. Ai semnat de fata cu ei, nu? Daca acolo zice de tutore, de ce nu se duc la maica-ta cu amenintatul? Cum ar fi sa semnez eu ceva si sa vina aia de la banca sa ii zica nevesti-mii sa plateasca... sau sa se duca la mama/tata, care nici macar nu mai locuiesc cu mine? Nu sesizezi fracturile evidente de logica din afirmatiile lor?

| LarisaPaula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E un contract online.

| LarisaPaula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E un contract online, iar unde scria semnătura tutore, am semnat eu, cu numele mamei mele, prostia mea a fost ca nu am citit și nu am știut ca acela e direct contractul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LarisaPaula):

A, da link te rog la pagina lor. 99.9% teapa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LarisaPaula):

A, da, uite aici de studiat - https://www.avocatnet.ro/......eling.html

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LarisaPaula):

O teapa ordinara. Baga-i in mama lor si eventual ameninta-i ca ii dai in judecata. Sigur o sa gasesti si alte victime. Uite ca si in Germania/Austria sunt la fel de tepari - https://www.trustpilot.com/......gement.com

| LarisaPaula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vă mulțumesc mult pentru sfaturi!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LarisaPaula):

Pentru putin! Sa ne zici ce ai mai rezolvat.

| Dintrebare a răspuns:

Buna. Pe scurt acel contract nu te obliga la nimic. Macar ai semnat mizeria aia? Tu esti minora, nu? Ce firma serioasa ameninta clientul pentru 60 de euro? Sunt niste scameri oamenii. Nu plati nimic si blocheaza mailurile de la ei. Si inca o chestie: nu mai da datele personale oricarui nebun care ti le cere. Nu o sa te dea in judecata, deci nu te speria deloc de chestia asta. Daca te mai deranjeaza poti sa le spui ca le faci plangere pentru hartuire.

| LarisaPaula a răspuns (pentru Dintrebare):

Da, semnătura reprezinta numele mamei mele, și cică l-am scris. Și da, eu am semnat in locul mamei mele cu numele ei. Chiar speram sa fie o firma serioasa, însă după câteva zile mi-am dat seama ca e o scamatorie. Chestia e ca nici nu știu unde am semnat și când am semnat ceva. Mie mi se pare normal sa faci un act la mana la agenție, nu unul online.

| Gligore2000 a răspuns:

Nu au ce sa-ti faca.
Bine ca nu le-ai platit.