| elisa13 a întrebat:

Bună ziua. Am vandut o masina și la semnarea contractului am primit o parte din bani. Mai trebuie sa primesc o parte, toate actele sunt pregătite dar nu le-am trimis cumpărătorului deoarece nu a achitat suma integrală.

Acum îmi spune ca nu mai are de unde sa mi-i dea pentru ca a bagat bani in ea (da, i-am dat masina pentru ca urma să mă mut și nu o mai puteam lasă la acea adresa, plus ca nu mai avea nici RCA ca să o pot muta de acolo).

Mi-a propus sa imi dea mai puțin decât am convenit, că atât are acum însă am refuzat, deja lasasem la preț când a venit să o vadă. Plus ca refuza să îi pună in cont deși așa am stabilit la semnarea contractului, iar eu nu as fi oricum de acord să îi primesc ramburs ca dureaza, oricum nu vrea sa mi dea toata suma, iar să mă intalnesc cu el nici atât nu am cum pentru ca nu mai locuiesc in zona.

Întrebarea e cum pot proceda pentru a primi toți banii, are rost sa apelez la politie? Am toate dovezile cu ce suma trebuie sa imi dea, conversatiile scrise de pe whatsapp.

E prima oară când vând o masina, nu ma pricep la proceduri și a trebuit să o fac pe grabă din cauza mutarii.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema ta nu este de resortul politiei, aceasta nu are nici o atributie privind contractele de vanzare-cumparare.
Pentru neplata restului de pret va trebui sa dai in judecata cumparatorul, pe cale civila, la judecatoria de care apartine domiciliul acestuia.

| eliancodrut a răspuns:

Ce acte nu i-ai trimis cumparatorului?
Daca nu are actele masinii, da, poti cere politiei sa intervina pentru ca sa-ti inapoieze masina.
Altfel, doar in instanta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Politia nu are ce face in acest caz
trebuie sa il dai pe om in judecata pentru a iti plati restul de bani