| Sebastian8473 a întrebat:

Bună ziua!
Am văzut că s-a aprobat legea cu privire la plafonarea dobânzilor la IFN uri. Am un credit la un IFN, le-am dat mesaj ca să se modifice condițiile contractului dar aceștia spun că legea nu e valabila. Întrebarea e :
Este legea valabilă? Poate produce efecte asupra contractului? Cine mă poate ajuta cu un sfat?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, legea este valabila, se va aplica si contractelor incheiate anterior, doar ca va intra in vigoare numai incepand cu 11 noiembrie 2024.
Conform acestei legi, nr.243 din 12 august 2024, privind protecţia consumatorilor cu privire la costul total al creditării şi la cesiunea de creanţe, citez:
"ART. 10
  (1) În scopul echilibrării prestaţiilor şi al reducerii riscurilor generate de astfel de contracte, prezenta lege este aplicabilă şi contractelor în derulare, respectiv contractelor active la data intrării în vigoare a prezentei legi, aflate în maturitate şi pentru care întârzierile la plată sunt de cel mult 60 de zile.
  (2) Aducerea tuturor contractelor aflate în derulare la conformitate cu prevederile prezentei legi se va realiza conform procedurii prevăzute la art. 8.
  (3) Pentru contractele aflate în derulare care trebuie aduse la conformitate cu prevederile prezentei legi, plafoanele prevăzute la art. 4 - 6 se vor aplica exclusiv la valoarea principalului rămas de rambursat la data cererii depuse conform prevederilor art. 8."