| raspundetivarog a întrebat:

Buna ziua!

Are voie proprietarul sa intre cu o persoana straina in imobilul pe care il inchiriaza, in prezenta chiriasului?

Poate veni de mai multe ori chiar daca si-a primit banii si nu s-a intamplat nimic ciudat (nu a fost galagie, nu exista nici o dauna, nu este nimeni in casa, etc)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Proprietarul nu trebuie sa-l conturbe pe chirias, asa ca n-are voie sa intre in locuinta decat in prezenta chiriasului si cu acordul acestuia si la intervale de timp rezonabile.
Conform Codului civil, citez:
"  ART. 1.786. Obligaţiile principale ale locatorului
  Locatorul este ţinut, chiar fără vreo stipulaţie expresă:
  a) să predea locatarului bunul dat în locaţiune;
  b) să menţină bunul în stare corespunzătoare de folosinţă pe toată durata locaţiunii;
  c) să asigure locatarului liniştita şi utila folosinţă a bunului pe tot timpul locaţiunii.
ART. 1.789.Asigurarea folosinţei
  Locatorul este obligat să întreprindă tot ceea ce este necesar pentru a asigura în mod constant locatarului folosinţa liniştită şi utilă a bunului, fiind dator să se abţină de la orice fapt care ar împiedica, diminua sau stânjeni o asemenea folosinţă.
  ART. 1.804. Obligaţia de a permite examinarea bunului
  Locatarul este obligat să permită examinarea bunului de către locator la intervale de timp rezonabile în raport cu natura şi destinaţia bunului, precum şi de către cei care doresc să îl cumpere sau care, la încetarea contractului, doresc să îl ia în locaţiune, fără însă ca prin aceasta să i se cauzeze o stânjenire nejustificată a folosinţei bunului."
Locator este proprietrul si locatar chiriasul.