| gahnic1 a întrebat:

Bună ziua! Aș avea și eu câteva întrebări legate de contractul de închiriere. E normal ca un contract de închiriere sa nu aibă stampila de la instituția corespunzătoare? Pe contractul meu nu este nici o stampila ca să mi confere faptul că acesta este unul corespunzător și oficial. Dacă aleg sa mi se facă o prelungire de contract de închiriere, n ar trebui sa existe un act care sa confere acest lucru? Un nou contract sau măcar un act adițional? Scuzati-ma, este prima chiriere și nu știu exact cum stau lucrurile.

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Nu mai este obligatorie ștampila încă din 2015.
În privința prelungirii, citește cu atenție contractul. Dacă în el scrie că se prelungește automat cu o anumită perioadă, nu este nevoie de act adițional. Dacă nu, trebuie act adițional.
Dar cele mai multe sunt formulate de așa natură încât perioada contractuală se prelungește automat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din prevederea contractuala pe care ai citat-o (cu posibilitate de prelungire) rezulta ca prelungirea inchirierii nu se face automat, va trebui sa depui o cerere de prelungire si, daca institutia proprietara este de acord contractul de inchiriere se va prelungi si se va incheia un act aditional la acesta.

| gahnic1 explică:

Multumesc mult!
Scrie : " cu posibilitate de prelungire prin acordul ambelor părți fără modificare a condițiilor din prezentul contract"