| romi_3662 a întrebat:

as dori sa-mi raspundeti cat de urgent posibil in legatura cu costul unui contract de vanzare-cumparare.Parintii mei doresc sa imi faca acest contract deoarece mai exista alti frati din casatorii anteriaoare.Au apelat la serviciile unui notar public de aici din Timisoara, au luat toate documentele necesare de la primarie plus evaluarea imobilului.Li eliberat cate un exemplar pe 50% din imobil pe care scrie urmatoarea suma:163.673,4500.Acum intrebarea este, cat ii costa pe ei cu aproximatie acest contract de vanzare-cumparare? Precizez ca notarul la care au fost le-a cerut o suma destul de consistenta si as vrea sa stiu cat este de aproape de adevar sau daca ei nu au ales cel mai in masura notar.Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Costurile in cazul vanzarii cumpararii unui imobil in valoare de 163.673, 50 lei sunt urmatoarele:
-impozit pe transferul dreptului de proprietate - 2% daca imobilul a fost detinut in proprietate mai mult de 3 ani=3.274 lei, pe care il plateste vanzatorul;
-extras CF pentru autentificare = 40 lei;
-inscrierea dreptului de proprietate in CF pe numele cumparatorului, 0, 15% = 246 lei;
-onorariul notarului public = 1.904 lei, la care se adauga TVA de 24%, in total 2.361 lei.
Total cost = 5.921 lei, din care notarul public are 1.904 lei, toate celelalte sume sunt incasate de notar dar se vireaza la bugetul de stat.
Tot ce poti reduce din aceasta suma este TVA, daca nimeresti un notar incepator, care nu este platitor de TVA. Numai bine!

2 răspunsuri:
| Robert a răspuns:

Fiecare notar are alt comision.Sa mearga la alt notarial.

| sonya a răspuns:

Un contract de vanzare-cumparare nu are un pret fix. Fiecare notar practica propriile lor comisioane. Si de la oras la oras difera. Poti incerca la un alt notar. Unul care este in apropiere de tine sau nu neaparat. Ca sa intrebi pretul nu te afecteaza cu nimic. Asa poti compara tu tarifele practicate in orasul tau. Opinia mea este sa te duci sa consulti si un alt notar. Nu ai nimic de pierdut.