| OanaMihaelaArvantidis a întrebat:

Buna ziua!
As dori sa stiu daca pot primi salariul mediu pe companie la nastere, daca acest lucru nu este este prevazut in regulamentul intern. Este obligatoriu pentru angajator sa ofere acest salariu? Sau se da doar in anumite conditii?
Multumesc frumos!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda de catre Bugetul de stat, nu de catre angajator si este de 85% din media salariilor pe ultimele 6 luni.
Nu este prevazuta in legislatie obligatia angajatorilor de a acorda unele sume pentru salariatele care nasc, dar poate fi prevazuta un reglementarile proprii ale firmei, desi n-am auzit pana acum, asa ca intereseaza-te la firma.

| OanaMihaelaArvantidis explică (pentru Ioandelasal):

Eu intreb strict de acest salariu mediu, este un fel de bonus din partea firmei, se da suplimentar fata de celelalte drepturi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru OanaMihaelaArvantidis):

Atunci nu trebuia sa intrebi aici, ci la firma. Bonusul acesta nu este prevazut de vreo prevedere legala, care sa fie obligatorie pentru toti angajatorii.