| Roberta_Gabriela_1994 a întrebat:

as dori sa stiu salariul de pe cartea de munca si daca sunt trecuta la 8 h.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai exista carte de munca de ceva ani, acum totul e baza pe contract unde ai trecut si salariul si numarul de ore.

daca vrei neaparat sa verifici, probabil poti la itm sa vezi cum esti inregistrarta

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Carnetele de munca au fost abrogate incepand cu 1.01. 2011, in prezent exista doar contract individual de munca (CIM), inregistrat in Registrul general de evidenta al salariatilor, in format pe hartie si electronic (Revisal) si contractul se inregistreaza la ITM. Ar trebui sa ai un exemplar al CIM si acolo este obligatoriu trecut timpul de munca si salariul. Daca n-ai un exemplar al CIM il poti solicita de la angajator sau te poti interesa la ITM.