Întrebare recomandată | gabriela_1813 a întrebat:

As dori un raspuns avizat privitor la iesirea la pensie; sint nascuta in februarie 1962, am un stagiu de cotizare de 33 de ani si o luna, am dreptul prin lege la o reducere de 5 ani pentru lucru in grupa a doua si daca se mai poate adauga o reducere, ar mai fi 5 ani din legea 341/2004.As dori sa stiu cind as putea sa ies la pensie.

cu multumiri

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu spui banuiesc ca esti femeie.
Daca este asa conform L.263/2010 privind pensiile publice, la conditii normale de lucru, ai putea iesi la pensie pentru limita de varsta in aprilie 2024. Cu reducerea de 10 ani poti iesi la pensie pentru limita de varsta din 1 aprilie 2014.
In orice caz te poti interesa si la Casa de pensii publice din judetul tau.

| gabriela_1813 explică (pentru Ioandelasal):

Da,scuze,am uitat sa zic ca sint femeie.Multam fain de raspuns; sigur ca ma voi duce si la casa de pensii sector 2, insa pina atunci voiam sa stiu cum stau.La aceasta intrebare am mai primit un raspuns asemanator, astfel incit, raspunsul dvs vine sa-mi confirme ca primul nu a fost gresit.Mii de multumiri.

1 răspuns: