| DianaPopa15 a întrebat:

Bună ziua,

Aș vrea să știu ce repercursiuni pot avea sau cum pot soluționa o situație. Am locuit 5 ani în Germania iar anul trecut în august am rămas singură și am fost nevoită să-mi iau o mașină în leasing pe care încă o achit pentru ca în ianuarie se va termina contractul. Eu din februarie anul acesta m-am mutat în România și am vorbit cu firma de leasing care nu M a lăsat să reziliez am anunțat tot pentru ca nu am la cine să las mașina și să aibă grijă de ea am lăsat o la o cunoștință care nici măcar nu mi-a încărcat o ( fiind electrică ) eu nu mă mai pot ocupa fizic de ea locuind în altă țară.
Aș vrea să știu ce repercursiuni pot avea dacă la sfârșitul contractului sau între timp nu mai am resurse financiare să o întrețin eu câștig 3200 lei acum nu mai am salarul german.

Vă mulțumesc

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vinde o

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste contractul si o sa afli.
Nu cunosc legislatia germana in materie de leasing dar este posibil sa fie cam aceeasi cu cea din Romania, asa ca daca nu platesti iti pot lua masina si sa te execute si silit daca luarea masinii nu ajunge.

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

Cum să vândă un bun care nu-i aparține?!?

| DianaPopa15 explică (pentru Ioandelasal):

Și dacă nu am nimic pe numele meu mă poate executa silit?

| ioana748 a răspuns:

Preda contractul de leasing altcuiva.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mihai69):

Simplu, se preia leasingul.

| anonimg a răspuns:

Discută cu un avocat român ce își desfășoară activitatea în Germania.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru DianaPopa15):

De regula nu pot imediat, dar se poate in timp, daca obtii venituri.
Daca vrei un raspuns sigur va trebui sa te interesezi in Germania.