| mihaitza06 a întrebat:

as vrea sa stiu cum imi pot deschide un partid in Romania? Un prieten mi-a spus ca in Romania sunt peste 500 de partide, eu unul stiam doar de psd, pdl, etc. Mi-a mai spus si ca fiecare partid primeste de cateva ori pe an sume importante de bani, 400 de milioane, 1 miliard. As vrea sa stiu ce este necesar pentru a imi deschide un partid al meu? Cate semnaturi trebuie sa strang, cati membri trebuie sa am, trebuie sa am un sediu? As vrea sa stiu absolut tot ce se poate, daca este cineva care stie si se pricepe in politica si ma poate lumina si pe mine ii multumesc enorm!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Peste 500 de partide în România?! N-aş prea crede. Sunt în jur de 30-50 de partide, unul mai mizerabil ca celălalt, deci mai bine renunţă la ideea de a-ţi face şi tu unul, că şi aşa e prea multă mizerie în ţara asta.

Răspuns utilizator avertizat
| marianvranceanul1 a răspuns:

Iti trebuie peste 10 000 de semnaturi.Ca nr. de membri ar trebui sa aiba cel putin 1000.Asa cred. 1000 de membri avea PCR -ul in 1944

| marianvranceanul1 a răspuns:

Si trebuie sa faci o cerere in instanta.Procesul poate va dura 2 ani.

| marianvranceanul1 a răspuns:

Si nu cred ca sunt 500 de partide.Sunt peste 30 la nr. dar cred ca cine a vorbit cu tine a pus la socoteala si sindicatele.

| AAAA1Antona99565 a răspuns:

Stiu unde bati si dau bine rau de tot, ce sa-ti zic uite la hotu de DDTV partid alea alea circ acum pauza nu mai zice tiganusu de CRACAL nimica. Banu vine pleaca... happy SUCCES eu te votez, macar ai fost sincer happy ba fa fac de lovele votati-ma. Am si slogane. A... Noi va dam funia voi va gasiti grinda laughing. sau Eu fur mai putin decat ei happy

| anca9 a răspuns:

Ca sa poti face un partid mai intai trebuie sa ai sustinerea mai multor persane