| Eduard75 a întrebat:

Bună ziua, as vrea sa știu dacă conform noilor reglementari, contactul sexual între o fata de 16 ani și un băiat de 24 de ani se poate sancționa penal, țin sa menționez ca e de comun acord relația dintre cei doi.
Din ce am citit consimțământul a crescut de la 15 ani la 16 ani dar nu știu dacă noua reglementare întra în vigoare de la 1.01. 2024 cum era vorba sau a întrat deja în vigoare. Cu toate astea din moment ce sunt într-o relație cei 2 și nu e constrâns nimeni nu știu dacă se încadrează undeva.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actul sexual liber consimtit nu se sanctioneaza daca minorul a implinit varsta de 16 ani nici acum si nu se va sanctiona nici din 2024, daca nu se va modifica actuala prevedere.
Se pare ca nu ai inteles noua reglementare, ce va intra in vigoare cu 1.01. 2024, bineinteles daca nu se va schimba ceva pana atunci.
Se prevede ca sexul, chiar liber consimtit, intre un minor sub 16 ani si unul cu peste 5 ani mai varstnic constituie infractiunea de viol si nu infractiunea de act sexual cu un minor si se pedepseste mai aspru.
S-a legiferat astfel deoarece se considera ca minorul sub 16 ani nu are discernamant si astfel consimtamantul sau la actul sexual este grav viciat si este nul.
S-a adoptat aceasta prevedere deoarece unele instante au gresit grav considerand ca si un minor sub 14 ani are discernamant si a consimtit valid la actul sexual.
Codul penal a fost completat cu cateva infractiuni sexuale privind minorii, cea din care este textul prezentat pe ecanele tv este violul savarsit asupra unui minor, citez:
"ART. 218^1. Violul săvârşit asupra unui minor
  (1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise de un major cu un minor care nu a împlinit 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la 7 la 12 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  (2) Fapta prevăzută la alin. (1) comisă de un major cu un minor prin constrângere, punere în imposibilitate de a se apăra ori de a-şi exprima voinţa sau profitând de această stare se pedepseşte cu închisoarea de la 8 la 15 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  (3) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise de către un minor cu un alt minor prin constrângere, punere în imposibilitate de a se apăra ori de a-şi exprima voinţa sau profitând de această stare se pedepsesc cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  (4) Dacă faptele prevăzute la alin. (1)-(3) sunt comise în una din următoarele împrejurări:
  a) fapta a fost comisă de către un membru de familie al minorului sau de către o persoană care convieţuieşte cu minorul;
  b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situaţia vădit vulnerabilă a acestuia cauzată de boală, handicap psihic sau fizic, situaţie de dependenţă ori de o stare de incapacitate fizică sau psihică;
  c) fapta a avut ca urmare vătămarea corporală sau a pus în pericol viaţa minorului în orice alt mod;
  d) fapta a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice;
  e) fapta a fost săvârşită de două sau mai multe persoane împreună;
  f) fapta a fost săvârşită de către o persoană care a mai comis anterior o infracţiune contra libertăţii şi integrităţii sexuale, o infracţiune de pornografie infantilă sau proxenetism ori o infracţiune de trafic de persoane sau trafic de minori;
  g) fapta a fost comisă prin folosirea unei arme sau ameninţarea cu aceasta;
  h) victimei i s-a administrat, fără ştiinţa sa sau împotriva voinţei sale, alcool sau orice substanţă care îi afectează discernământul sau controlul acţiunilor sale;
  i) în urma faptei, victima a rămas însărcinată, maximul special al pedepsei se majorează cu 3 ani.
  (5) Dispoziţiile alin. (4) se aplică şi dacă faptele au fost comise în schimbul unor remuneraţii, al unui folos material ori al unui avantaj în natură sau al promisiunii unor astfel de beneficii, precum şi în situaţia în care minorul a fost constrâns la a convieţui cu făptuitorul.
  (6) Dacă fapta a avut ca urmare moartea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 9 la 18 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  (7) Faptele prevăzute la alin. (1) nu constituie infracţiune dacă diferenţa de vârstă între făptuitor şi victimă nu depăşeşte 5 ani.
  (8) Tentativa la infracţiunile prevăzute în alin. (1)-(4) se pedepseşte."

| Eduard75 explică (pentru Ioandelasal):

Inteleg dar specifica clar, sub "16" ani, de aici si dilema mea, din ce am citit o data ce inplineste 16 ani are discernamant si poate avea contact intim cu orice diferenta de varsta.
Si daca depun parintii plangere banuiesc ca acest caz se judeca pe legea veche, deoarece cea actualizata intra in vigoarea de la 1.01. 2024

"Si pentru cei ce ma acuza vreau sa mentionez ca intrebarea e pentru fratele meu" acceiasi chestie am discutat si eu cu el ca nu e ok ceea ce a facut -_-

| Ioandelasal a răspuns (pentru Eduard75):

Ti-am spus asta chiar din primul paragraf.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu.

| dullcat a răspuns:

Nu te supara ca te intreb, dar oare e asa greu sa gasesti pe cineva de varsta ta? Totusi de la 16 la 24 nu este deloc aceeasi diferenta de mentalitate ca de la 32 la 40, de exemplu, chiar daca in ambele cazuri diferenta biologica este de 8 ani.

| Holiday a răspuns:

Nu se sanctioneaza nici acum, si nici dupa intrarea in vigoare a noii legi.

| FindMyName a răspuns:

Dacă ați fost de acord, e ok.dar în același timp nu.
Lasă tânăra fată sa termine școala și sa ajungă ceva bun, iar tu...ți-a început viața cu adevărat. Caută-ți o femeie, nu fată, și un job, casa ta, întreținerea ta, pe viitor familia ta!
Aia e doar o copiliță, mai are multe de învățat. Pe cât tu, ai terminat și școală, ți s-a scurs adolescența. începe-ți viața!

| orailibrail a răspuns:

Daca eram tatal fetei te dadeam pe mana politiei

| orailibrail a răspuns:

Consimtamantul a crescit de la 15 la 16 ani dar nu cu o diferenta mai n-are de 5 ani daca fata este minora.
si 24-16 = 8 ani diferenta.
esti penal jegule.
Ai manipulat fata sa se culce cu tine!