| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna ziua! Ati putea sa imi explicati si mie va rog frumos, cum trebuie procedat cand cineva din familie urmeaza sa moara sau a murit, pentru a primi acea ultima pensie sau ajutorul de inmormantare de la stat sau cum se numeste? Si unde trebuie sunat, trebuie trimis certificatul de deces al persoanei respective etc? Va multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca decedatul este pensionar sau angajat la data decesului va trebui sa mergi la Casa de Pensii de care a apartinut (Casa Judeteana de Pensii Publice, Casa de pensii Militare, etc).
Trebuie sa duci certificatul de deces, acte din care rezulta ca tu ai facut cheltuielile de inmormantare si care sa demonstreze legatura de rudenie cu decedatul.

| StefanescuDaniel explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles. Eu doar intreb ce e de facut in cazul acesta nu ca ar fi vorba de ceva in momentul de fata Fereasca Bunul Dumnezeu! Doar ca nu stiam cum se procedeaza. Si da persoana la care ma refer este de la mine din familie si e batrana, a lucrat 42 de ani sau asa ceva si are pensie.

Răspuns utilizator avertizat