| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Ce ați alege: soldat gradat profesionist(SGP) la terestru(arma auto) sau SGP la aerian? Există posibilitatea de a avansa ca maistru militar din SGP la aproape 40 de ani ai mei? Am studii medii si bac. Vă mulțumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Maistru militar poti deveni doar daca faci o scoala postliceala de maistri militari si varsta maxima pentru a fi admis este de maximum 30 de ani la data admiterii, ori tu ai depasit cu aproape 10 ani aceasta varsta.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Atunci nu pot sunt programe dedicate soldaților gradați pentru a avansa ca maiștri militari? Un curs sau postliceală pentru SGP activi?

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

La postliceală știam că e limită de vârstă. Dar din ce am înțeles pe net, poti face postliceală în calitate de SGP cu limita de vârstă de 45 la absolvirea școlii, sau un curs de 9 luni... ceva de genul. Rog răspunsuri doar în cunoștință de cauză și nu luate de pe net. Mulțumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsuri sigure si corecte obtii de la un centru de recrutare ca SGP, asa ca intereseaza-te acolo, daca chiar esti interesat de aceasta cariera.
Si n-am luat nimic de pe net, stiam limita de varsta, nu caut pentru cei care pot cauta singuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La SGP terestre nu faci nimic, ori stai de paza la baza, ori transporti cu camioanele militare anumite lucruri, lucruri marunte si banii nu sunt prea atractivi.Stiu caz in care din prima luna, persoana respectiva a fost schimbata la contabilitate si el nici nu avea cunostinte.La aerian nu stiu dar iti zic sincer ca la 40 de ani o cariera la terestre de sgp nu se prea merita pentru ca din punctul asta dureaza mult sa avansezi in grad.
Mult succes!