| aNNamariaa710 a întrebat:

Bună ziua! ce-i care știți, dacă mă puteți ajuta, în 2016, am făcut un abonament la Orange, am plătit telefonul decât 1 an, azi mi-au venit niște fișe de la judecătorie, și sunt tare speriata, credeți că aș putea primii închisoare pentru chestia asta? bani nu am să-mi plătesc amenzile, ce mi-ar putea face, mulțumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula neplata abonamentului la un furnizor de telefonie nu este infractiune sau contraventie, asa ca nu vei fi pedepsita penal sau contraventional.
Exista o singura exceptie: daca ai folosit date false la abonament, caz in care fapta este infractiune.
Ai primit citatie deoarece te-au dat in judecata, pe cale civila, pentru a fi obligat sa platesti datoria, daca nu o platesti te pot executa silit, prin poprire pe salariu, conturi in banci sau alte venituri, dupa caz.
Daca nu se poate asa se va pune sechestru pe bunurile mobile pe care le detii, cum ar fi calculator, telefon, tableta sau chiar masina, daca datoria este mai mare.
Te sfatuiesc sa platesti datoria inainte de primul termen de judecata, altfel aceasta va creste cu cheltuielile de judecata si executare, dupa caz.