| andyp a întrebat:

Buna ziua ce inseamna salar de baza? Este salarul brut din care se scot taxle de somaj, sanatate etc? Sau altfel spus salariul brut?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Salariul de baza este acela prevazut de un act normativ (pentru bugetari) sau prin intelegerea dintre angajator si angajat.
La acest salariu se pot adauga diverse sporuri sau drepturi, prevazute in acte normative, contractul colectiv de munca si contractul individual de munca si acestea se aduna la salariul de baza constituind salariul brut.
Din salariul brut se scad contributiile la CAS, CASS si impozitul pe salariu si se obtine salariul net, cel pe care il primesti.
Contributia la somaj (contributie asiguratorie pentru munca) se plateste de angajator, nu este cuprinsa in salariu.

| Frank51 a răspuns:

Salariul de bază e salariul pentru funcție, cea din grilă, iar cel brut e ăla total ( la care se poate adăuga sporuri ).

De exemplu un medic are salariu de bază 7000 lei, și ia un spor de noapte de 1000 de lei, salariul brut va fi 8000 lei.