| Aris22 a întrebat:

Buna ziua! Cine stie sa imi explice si mie va rog frumos, in cazul in care tatal meu are un pamant si o casa, casa pe care unchiul tatalui meu a renovat-o si pentru care a platit impozitul ani de zile respectiv 15-20 de ani cam asa, ce este de facut? Isi poate recupera tatal meu proprietatea prin instanta actele fiind pe numele lui pentru teren si casa? Iar ca sa ma pot ocupa eu de proces ce ar trebui sa faca? Sa treaca casa si terenul pe numele meu in ce mod? Contract vanzare-cumparare la notar? Va intreb deoarece parintii mei nu prea au timp de asa ceva deoarece ei sunt mai mult plecati in strainatate la munca iar eu am mai mult timp decat ei. Dau funda

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e deja pe numele lui casa, ce sa mai recupereze?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tatal tau este proprietar poate sa-l evacueze pe unchiul tau din acea casa, daca acesta locuieste acolo, printr-o actiune in evacuare, sigur ca va trebuie sa plateasca unchiului cheltuielile cu renovarea.
De asemenea iti poate vinde sau dona casa si apoi sa te ocupi tu cu evacuarea.