| TurmeiCostinela a întrebat:

Bună ziua, dacă am 14 ani pot conduce un moped cu pedale de 49cc pe câmp?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti conduce oriunde, cu exceptia drumurilor publice, daca condici pe aceste drumuri fapta este infractiunea de conducere fara permis.

| TurmeiCostinela explică (pentru Ioandelasal):

Pe drum de tara pot conduce?

| Ioandelasal a răspuns (pentru TurmeiCostinela):

Si drumurile de tara sunt, de regula, drumuri publice.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe camp poti conduce ce vrei.
pe drumul public nu.

| ReddY25 a răspuns:

Se pare că da