| BucurIonut a întrebat:

Buna ziua daca am doar categoria TR când expiră permisul o sa primesc și categoria AM din oficiu. întreb pentru un prieten.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu orice categorie poti conduce si vehicule din categoria cat. AM, atata timp cat permisul este valabil, conform art.24^1, alin.(2), lit.d) din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 24^1
  (2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
  d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;"