| Violetacata a întrebat:

Bună ziua!

Dacă iubitule meu, viitor tată simt ca mă abuzează emoțional îi pot face o reclamație la poliție? Mă terorizează și începe să facă urat și se ceartă cu mine dacă nu îi scriu când am urcat în tramvai, când cobor, când am mers 10 minute după pe jos, când am intrat în magazin, când am ajuns la muncă. Sunt însărcinată în 6 luni, nu mă lasă să ies absolut deloc singură să mă plimb, pe motiv "ți se poate întâmpla orice". Când merg undeva cu el trebuie să țin pasul cu el, deși obosesc, dacă nu fac asta se enervează. Duș rapid în 2-3 minute ca altfel mă ceartă. Nu îmi dă voie să fac yoga pe motiv ca mie îmi trebuie fiță cu yoga "scumpa". Deși medicul mi-a spus să mă apuc de mișcare pilates, yoga ceva să fac.
Am și temerea ca îmi va lua copilul după naștere, deoarece el are o situație mai bună decât mine, respectiv câștigă dublu față de mine. Pot face o reclamație la poliție pentru asemena lucruri?
Vă mulțumesc!

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Dacă ești unguroaică are voie.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, de la politie se poate sa soliciti un ordin de protectie provizoriu si apoi un ordin de protectie de la instanta, ambele in baza L.217/2003, pentru prevenirea şi combaterea violenţei domestice, rep.in 2020, cu md. si compl. ulterioare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este un idiot, si tu il numesti iubit? Bea? Ca daca si bea atunci nu o sa fi decat in cearta nonstop, ai mai si ramas gravida cu ăsta, ce varsta ai?

| Violetacata explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu bea, nu fumează. Am 28 de ani, dar la început nu era așa, chiar era ok, mereu era atent și afectuos

| Violetacata explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru răspuns! Am citit articolul L.217/2003. M-ai ajutat enorm cu asta.