| anamariacristache123 a întrebat:

Dacă mi-am încetat activitatea la firma precedenta pe 15 noiembrie și mi-am reluat activitatea la o Alta firma pe 17 noiembrie mai beneficiez de prenatal sau postnatal?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a beneficia de concediul de maternitate, format din concediul prenatal si postnatal, trebuie sa ai un stagiu de cotizare de minimum 6 luni din ultimele 12 luni, indiferent ca, in aceasta perioada, ai si intreruperi, conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 7.Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical."

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Trebuie sa ai vechime la o firma minim 1 an daca intrerupi contractul pierzi doar prin transfer nul pierzi