| Ll2pp a întrebat:

Buna ziua!
Daca politia m-a rugat sa fiu martor pentru a lasa o amenda, desi ei au spus ca nu v-a aparea numele pe amenda pesoanei respective, ci doar in raporul lor pentru sectie, pana la urma v-a aprea si pe amenda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Martorul trebuie sa fie trecut pe procesul-verbal de contraventie si sa semneze pe acesta, asa ca nu te-au informat corect politistii.
De regula se apeleaza la martor cand contravenientul nu recunoaste fapta si refuza sa semneze p.-v.c.

| Ll2pp explică (pentru Ioandelasal):

Poate sa imi apara si datele perosnale (CNP, seria pe amenda)?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ll2pp):

De regula se trece numele, prenumele, CNP si adresa de domiciliu, conform cartii de identitate.