| KanameKuran a întrebat:

de ceva vreme ma bate candul sa obtin dubla cetatenie germana. Imi puteti spune care sunt avantajele si dezavantajele?
Stiu ca dureaza ceva pana obtii cetatenia (minim 8 ani de sedere), dar vreau sa imi fac o idee daca merita efortul + deja am aproximativ 5 ani, si vorbesc germana destul de bine.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avantaje sunt ca poti calatori in mai multe tari, fara a avea nevoie de viza si ca germanii sunt mai bine vazuti in lume decat romanii.
Nu sunt dezavantaje evidente, poate doar daca ai merge in locuri unde ar exista inca ura pentru germani.

| KanameKuran explică (pentru Ioandelasal):

Ma asteptam la un raspuns care sa imi spuna ce drepturi primesc, poate ceva mai substantial decat calatorii in alte tari.

| Ioandelasal a răspuns (pentru KanameKuran):

La ce drepturi te referi?
Daca te referi la drepturi tinand de legislatia germana atunci va trebui sa citesti constitutia, codul muncii, etc germane, eu cunosc doar legislatia romana, nu si cea germana.

| doctorandus a răspuns:

Germania nu-si extradeaza proprii cetateni, asa ca daca ai probleme cu justitia din Romania fugi in Germania. Insa s-ar putea cere executarea pedepsei in Germania, aia e alta treaba.

| SkyPilot a răspuns:

Cetatenia iti aduce de obicei numai drepturi, obligatiile vin cu rezidenta. Sunt doua notiuni diferite.
Avantaje: pot sa calatoresti mai mult fara viza si esti mai bine vazut ca si cetatean german. Dezavantaje nu sunt, daca ergi undva unde germanii nu sunt bine vazuti, scoti pasaportul romanesc.