| Anonim1296 a întrebat:

Bună ziua, de curând am aflat ca soțul meu a avut convorbiri telefonice cu o fata minora de 17 ani el având 30. Din spusele lui insistente o tine una și buna ca el nu a avut nici un fel de apropriere cu ea decât mesaje și apeluri ea știind ca el este căsătorit și după ce eu văzusem apeluri de pe un număr ei s-au înțeles ca ea sa își schimbe numărul și au continuat sa vorbească de pe un alt număr care l-am descoperit după ceva timp. Eu când am aflat toate astea la momentul ala de nervi supărare și pierdere am vorbit cu părinți fetei spundule ceea ce am aflat. Întrebarea mea este, ar fi posibil sa depună plângere la politie împotriva soțului meu? Și sa inventeze și altceva in afara de mesaje și apeluri? care sunt riscurile? Momentan părinți fetei nu au dat nici un semn nici apeluri sau altceva asta sa întâmplat de 2 zile. Mi-e frica pentru ca indiferent de toate eu nu vreau sa ajung la asa ceva și îmi pare rău că am acționat asa la nervi. Ma gândesc ca nu ar fi nici o problema pentru ca nu a obligat-o nimeni sa vorbească cu el a fost alegerea lor.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu se poate intampla nimic, sotul tau n-a comis vreo infractiune sau contraventie daca au fost doar mesaje si apeluri.
Chiar intretinerea unor relatii intime, daca au fost de comun acord, nu inseamna ca fapta ar fi infractiune sau contraventie.

| Anonim1296 explică (pentru Ioandelasal):

Va mulțumesc. Dar într-un caz ca părinți ar depune plângere cum as putea sa reacționez în favoarea mea? Adică sa spui aceiași chestie ca nimeni nu a obligat pe nimeni sa vorbească și ca au făcut-o amândoi de bun acord.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim1296):

Plângere pentru ce?

| Anonim1296 explică (pentru anonim_4396):

Ma gândesc ca ar inventa ei ceva de exemplu ca a obligat-o sa vorbească cu el sau altceva ca să ne facă rău. Plus ca eu nu sunt sigura ca el nu a avut relații sexuale cu ea eu știu doar ce mi-a spus el.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonim1296):

Tu n-ai la ce sa reactionezi, intr-o asemenea eventualitate ai putea fi ascultata, cel mult, ca martor, desi sotia nu este obligata sa depuna marturie contra sotului.
Si parintii ar trebui sa dovedeasca ca s-a intamplat si altceva.

5 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Foarte bine ai facut. big grin
Nu au ce sa-i faca, dar macar ai umilit-o putin. Fetele de genul ei n-au cum sa ajunga bine-n viata, poate i-ai dat palma la timp.