| alondrakiss a întrebat:

Bună ziua! De pe data de 02.09. 2024 am semnat contract cu o firmă de securitate, astăzi m-am dus sa depun actele pentru stimulentul de inserție.Acum primesc mesaj de la șeful firmei că până pe 25 septembrie nu pot primi adeverință că salariată.Ce mă îndrumați? Că nu pot aștepta atât după o adeverință sau chiar sunt obligată?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spui ca ai semnat contractul individual de munca, dar nu spui daca ai si inceput munca.
Doar daca ai inceput munca trebuie sa-ti dea adeverinta de salariat.

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

Da am lucrat patru ture până acum...dar adeverința mi-a spus că mi-o da după data de 25 septembrie...E normal?

| alondrakiss explică (pentru alondrakiss):

Tocmai atunci îmi vor trimite dosarul mai departe pentru stimulentul de inserție...

| Ioandelasal a răspuns (pentru alondrakiss):

Nu este normal, trebuia sa ti-o dea imediat ce ai inceput munca.
Le-ai explicat pentru ce ai nevoie de adeverinta?

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

Da am spus acest lucru...să merg sa verific daca sunt angajată la Casa de Pensii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alondrakiss):

Nu la Casa de Pensii ci la ITM, acolo se inregistreaza contractul individual de munca.