| malyx a întrebat:

Bună ziua! Doresc să îi schimb pașaportul băietelului meu de 4 ani iar întrebarea mea este : pot să merg doar eu cu el?!(soțul meu lucrează în străinătate si nu poate participa )

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a merge doar tu trebuie ca sotul sa-ti trimita o procura speciala, prin care te imputerniceste si in numele lui sa obtii pasaport pentru fiul vostru minor.
Pentru obtinerea procurii poate merge la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si ti-o trimite prin posta sau curier rapid.